
Har suttit med barnen och tittat på coola saker och snygg design, och detta är ett axplock av vad vi fann:
Martyr – annorlunda nattbelysning • Penna med inbyggda kom-ihåg-lappar • Klädnypa med inbyggt USB-minne • Webbkameror i gammal stil • Minidammsugare • Kattglucka • Kuvert visar när du fått e-post • Steampunk-inspirerat headset • Chattallrikar • Moonwalk – cool lampa • X-lampa • Tower Clock – en stilig klocka • Takkronor med lysdioder • Skivspelarklocka • En vacker klocka • Spinnande kattrobot • Sladdlösa lysdiodlampor • En lysdiod i örat • Batterilampa • Förlovningsringar med fingeravtryck • Flytande sollampor • Catapult Watch – en lärares mardröm • Svävande fungerande glödlampa • Läslampan som är en lampa som läser • M60M – coolt koncept för klocka • Ett stycke konst som klocka på väggen • Mänskliga CD-ställ • EAN-smycken • Key Buoy – flytväst för dina nycklar •
Cassette Tote Bag – nu i lager • CD-hylla för den konstintresserade • USB-minne som smycke • iRetroPhone – gammeldags telefon för iPhone






January 23rd, 2009 at 21:58
Hej,
En liten kommentar bara:
Riktigt coola grejer ni hittat på webben. Helt otroligt vad folk kan komma på
Mina favoriter var:
Förlovningsringarna.
Catapult klockan och konstklockan på väggen.
Sen angående flytvästen till nycklarna. Jag gjorde något liknande till min systerdotter. Hon fick en napp i kork som flöt om nappen skulle hamna överbord. Praktiskt om man är sjömänniska.
Sen en synpunkt på dina länkar. Jag vet inte om du kanske har något emot det, vissa gillar inte att det öppnas i nya fönster. Men personligen tycker jag att det hade varit lättare att få överblick på alla länkar om du hade en target=”_blank” på a-hrefen. Då öppnas länken i ett nytt fönster så slipper man gå tillbaka och klicka på en ny länk. Utan kan klicka upp alla länkar och därefter gå igenom dem en och en.
Tjipp och hej!
Anna
January 23rd, 2009 at 22:20
Du har helt rätt ang. target länkarna – för kollar du på de äldre designlänkarna så har jag det där – var bara lite lat denna gång
FAST å andra sida, med _blank så blir det ju en herrans massa fönster, och vida de nya webbläsarna så kan man ju bara högerkliga och öppna dem i nya flikar – och då har man bara en webbläsare som tar upp resurser men samtidigt så har man varje länk i en egen flik.
Jättekul att du kollat!